Özbekistan Cenaze Nakil İşlemleri

Türkiye’de vefat eden Özbekistan vatandaşının Özbekistan cenaze nakil işlemleri için tüm faaliyetlerin titizlikle yürütülmesi gerekmektedir. Türk resmi makamlarından ve Özbekistan Konsolosluğu yetkililerinden alınacak belgeler ile nakil işlemin gerçekleştirilmesi mümkündür. Cenaze nakil işlemlerinin yürütülebilmesi için resmi makamlar tarafından istenen belgelerin temin edilmesi gereklidir. Temin edilecek belgeler Özbekistan cenaze işleri için kullanılacağından doğru ve eksiksiz olarak hazırlanmalıdır. Herhangi bir mağduriyet yaşanmaması adına tüm işlemler için gerekli ehemmiyeti gösterilmelidir. Yapılmasa gereken işlemler aşağıda belirtilmiştir.

Ölüm Belgesi Hangi Kurum Tarafından Düzenlenir?

Vefat eden Özbekistan vatandaşının cenaze naklini gerçekleştirebilmek için ilk yapılması gereken işlem tanzim edilen ölüm belgesinin alınmasıdır. Ölüm belgesi kişinin vefat ettiği yer ve şekline göre değişik kurumlar tarafından düzenlenebilir. Kişi evde doğal sebeplerden vefat etti ise ilgili belediyeden tabip talebinde bulunulur. Tabip tarafından vefat teyit edilerek ölüm belgesi düzenlenir. Vefat hastanede doğal nedenler ile gerçekleşmiş ise hastanede yetkili olan doktor tarafından ölüm belgesi tanzim edilir. Ölümün adli olay sonucu gerçekleşmesi halinde ise ilgili Cumhuriyet Savcılığı ölüm belgesi verebilir. Otopsi gibi bir inceleme için Adli Tıp Kurumuna kaldırıldı ise ölüm belgesi bahse konu kurum tarafından tanzim edilecektir. Ölüm belgesi vefat eden Özbekistan vatandaşının birinci derece yakını ya da yakınının vekalet verdiği kişi tarafından alınabilir. Özbekistan cenaze nakil işlemleri için ölüm belgesi gerekli birincil evraktır.

Özbekistan Cenaze Nakil İşlemleri İçin Formül C Belgesinin Temini

Özbekistan cenaze işleri için ölüm belgesinden sonra alınması gereken diğer bir evrak ise Formül C (çok dilli ölüm belgesi)’dir. Formül C, ölüm belgesinin nüfus müdürlüğüne ibraz edilmesinden sonra belirtilen kurum tarafından tanzim edilir. Vefat eden Özbekistan vatandaşının birinci derece yakını ya da yakının vekalet verdiği kişi tarafından alınabilmektedir. Formül C belgesi hem gümrük müdürlüğüne hem de gönderimi yapılacak havayolu şirketine ibraz edilmelidir.

Yol İzin Belgesinin Alınması ve Tahnit İşlemlerinin Yaptırılması

Yol izin belgesi, Özbekistan cenaze nakil işlemleri için alınması gereken bir belgedir. Bahse konu belge için ilgili belediyeye müracaat edilmelidir. Bu belgenin amacı cenazenin ülke içerisinde ve yurt dışına naklini gerçekleştirilmesidir. Belgenin bulunmaması halinde cenaze nakli için müsaade verilmemektedir. Vefat eden Özbekistan vatandaşının ülkesine nakledilmesi için tahnit işlemlerinin de yaptırılması gereklidir. Tahnit, vefat eden şahsın yıkanması, temizlenmesi ve ilaçlanması anlamına gelir. Bu işlem yapıldıktan sonra muhakkak rapor tanzim ettirilmelidir. Yol izin belgesi ve tahnit raporu gümrük müdürlüğüne ve gönderimi yapılacak havayolu şirketlerine sunulmaktadır.

Özbekistan Konsolosluğundan Onay Alınması

Özbekistan konsolosluğu cenaze için nakil işlemlerini gerçekleştirmek maksadıyla onay vermektedir. Bahse konu onay, ölüm belgesi ve vefat eden kişiye ait pasaport bilgileri ile alınabilir. Onay belgesinin alınabilmesi için birinci derece yakını ya da bahsi geçen yakınınca vekalet verilmiş kişi tarafından başvuruda bulunulmalıdır. Özbekistan konsolosluğundan alınan onay naklin gerçekleşeceği havayolu şirketlerine ibraz edilmelidir.

Cenazenin Havayolu ile Naklinin Gerçekleştirilmesi

Özbekistan’a cenaze naklinin gerçekleştirilebilmesi için Türk resmi makamlarından ve Özbekistan konsolosluğundan alınan belgelerin, gönderim sağlanacak havayolu şirketlerine sunulması gereklidir. Öncelikle hangi havayolu şirketi ile nakil gerçekleşecek ise o firmadan cenaze için uçuş rezervasyonu yaptırılmalıdır. Sonrasında Ölüm ve formül C belgesi havayolu şirketlerine ibraz edilmelidir. Özbekistan konsolosluğu cenaze için onay vermekte bu onayın ölüm ve formül C belgesi ile havayolu şirketine ibraz edilmesi gerekmektedir. Cenazenin nakledilebilmesi için refakatçinin bulunması ya da Özbekistan’da cenazeyi teslim alacak kişiye ait bilgilerin havayolu şirketine beyan edilmesi zorunludur.

Gümrük Müdürlüğüne İbraz edilecek Belgeler

Özbekistan cenaze nakil işlemleri için gümrük müdürlüğüne temin edilen bazı belgelerin ibraz edilmesi gereklidir. Bunlar; ölüm belgesi, formül C (çok dilli ölüm belgesi), yol izin belgesi ve tahnit raporudur. Tüm belgeler ibraz edilerek cenaze naklinin gerçekleşmesi için onay alınmalıdır. 

Özbekistan cenaze nakil işlemleri

Duyurular

Legalize Süreci

Legalize etme süreci, Konsolosluk tarafından belgelerde yer alan imzaların gerçekliğini tespit eden ve tasdik eden ve bu belgelerin bulunduğu ü...
2020-11-28 16:50:01

Özbekistan başkonsolosluk çalışma saatleri

Özbekistan İstanbul Başkonsolosluğu haftaiçi hergün 09.00 ile 17.00 saatleri hizmet vermektedir. ...
2020-10-30 12:58:04

Özbekistan Vizesi İçin Konsolosluk Pasaport Kriterleri

Özbekistan Başkonsolosluğu ve Özbekistan Türkiye Konsoloslukları Özbekistan vize işlemlerinde kullanılacak olan pasaportlarda, son 10 yıl ...
2020-10-30 11:13:33

Özbekistan vizesi alacak yeşil pasaport sahiplerinin dikkatine

Özbekistan vizesi alacak olan Yeşil pasaport sahibi TC vatandaşları seyahatleri 90 günü geçmeme koşulu ile Özbekistan vize işlemlerinden m...
2020-10-30 11:11:47
Tüm Duyurular