Özbekistan Ankara Büyükelçiliği

Özbekistan Büyükelçiliği Ankara

Türkiye Cumhuriyeti Devleti Özbekistan Cumhuriyeti'nin bağımsızlığını tanıyan ilk ülkedir. Türkiye ile Özbekistan arasındaki diplomatik ilişkiler 4 Mart 1992'ye dayanmaktadır. Özbekistan'ın ilk Büyükelçiliği Türkiye'de 1993 yılının Mayıs ayında açılmıştır.  

Adres: Sancak Mah. 549. Sok. No: 3, Çankaya/Ankara, 06550

Tel.: 90 (312) 441 38 71

E-Posta: uzbekistanemb@gmail.com

Faks: 90 (312) 442 70 58

 

Özbekistan Büyükelçiliği Çalışma Saatleri

Pazartesi – Cuma: 09.00 - 18.00

Özbekistan Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü

Tel.: 90 (312) 441 17 46

Pazartesi - Cuma: 10.00 - 18.00 

Özbekistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk Birimi 

Adres: Uzbekistan Street, Tashkent, 9, 100029 (Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan, 
Consular Department)
Tel: (+998 71) 233-45-01
Faks: (+998 71) 239-15-17

2021 Ankara Büyükelçiliği Resmi Tatil Günleri Ne Zaman?

Özbekistan Ankara Büyükelçiliği, Özbekistan Cumhuriyeti Devletinin 2021 yılı resmi tatillerinde hizmet vermemektedir. Özbek vizesi için başvuruda bulunmak veya Özbekistan konsolosluk/resmi evrak işlemleri için müracatta bulunmak isteyen kişilerin bu tarihlere göre seyahatlerini veya işlemlerini planlamaya özen göstermelidirler.  

1 Ocak - Yılbaşı

8 Mart - Uluslararası Kadınlar Günü

21 Mart - Nevruz 

9 Mayıs  - Hatıra Günü

1 Eylül - Bağımsızlık Günü

1 Ekim - Öğretmenler Günü

8 Aralık - Anayasa Günü

Ay takvimine göre Ramazan Bayramının ilk günü Ruza Hayit 

Ay takvimine göre Kurban Bayramının ilk günü Qurban Hayit 

Özbekistan Konsolosluğu Vize Başvuru Formu

Özbekistan vize başvuru formu Özbekistan Büyükelçiliği Konsolosluk Birimi resmi web sitesinden online olarak doldurulmaktadır. Özbekistan Vize Başvuru Formu eksiksiz ve doğru beyanlarla doldurulmalıdır. Özbekistan’a gerçekleştirilecek seyahatin detaylarını Özbekistan Büyükelçiliği öğrenebilmek için yönelttiği soruların açıkca ve doğru olarak formda beyanına dikkat etmektedir.  Özbekistan online vize başvuru formunu doldururken dikkat edilmesi gerekenler:

  • Özbekistan online vize başvuru formu sadece İngilizce olarak doldurulmaktadır. ​
  • Online formu doldururken  Ã, Ö, â, ç, ğ, ñ, ü, ş harfleri yerine A, O, a, c, g, n, u, s harflerini tercih etmelisiniz.
  • Eğer Windows Internet Explorer kullanıyorsanız Özbekistan online vize başvuru formuna erişmek için en az 8.0 versiyonu tercih etmelisiniz.
  • Eğer Mozilla Firefox kullanıyorsanız Özbekistan online vize başvuru formuna ulaşmak için en az 3.0. versiyonu tercih etmelisiniz.
  • Eğer Opera kullanıyorsanız Özbekistan online vize başvuru formuna erişmek için en az 10. versiyonu tercih etmelisiniz.
  • Online vize başvuru formuna ulaşmak için bilgisayarınızda JavaScript yüklü olmalıdır.
  • Online vize başvuru formunu görüntülemek ve hard copysini (çıktı) almak için bilgisiyarınızda e-Adobe Acrobat Reader'ın en az 5.0 versiyonu yüklü olmalıdır.
  • Her bir başvuru sahibi için ayrı başvuru formu doldurulmalıdır.
  • Grup olarak yapılan başvurularda her bir başvuru sahibi için ayrı başvuru formu doldurulsa da aynı vize klasörünün için 15 kişiye kadar kayıt yapılabilmektedir.
  • Form kaydedildikten sonra "print" butonu ile formun çıktısı alınmalıdır. 

Özbekistan Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Özbekistan Büyükelçiliği, Özbekistan vize başvuru işlemleri öncesinde Özbekistan’da davet eden kurum/kişinin Özbekistan Dışişleri Bakanlığı’na Davet Mektubu ile başvuruda bulunması gerektiğini hatırlatır. Özbekistan Dışişleri Bakanlığı onayından geçmesi durumunda Özbek teleks numarası olarak adlandırılan resmi bir yazı ile onay  Özbekistan Ankara Büyükelçiliği’ne bildirilmelidir. Özbek vize başvurusu bu süreçten sonra ancak yapılabilir. 
Özbekistan’a seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları ile Türkiye’de İkamet İzni sahibi yabancı uyruklular, Özbekistan İş Ziyareti Vizesi, Özbekistan Turistik Ziyaret Vizesi ve Özbekistan Özel Ziyaret Vizesi için başvuruda bulunmalıdırlar. 

Özbekistan Ankara Büyükelçiliği Görev Bölgesi Neresidir?

Özbekistan vize başvurularında bölge ayrımı yoktur. Ancak Özbekistan Dışişleri Bakanlığının gönderdiği telex numarasına dikkat edilmektedir. Başvuru sahibinin telex numarası Özbekistan Büyükelçiliğine gönderilmişse başvuru Ankara Ankara Büyükelçiliğine yapılmalıdır; telex numarası Özbekistan İstanbul Konsolosluğuna gönderilmişse başvuru sahibi işlemlerine İstanbul'dan tamamlamalıdır. Ankara çevresindeki illerde ikamet eden Türk vatandaşları ve T.C. İkamet İzni sahibi kişilerin Özbekistan vize işlemleri ve Özbekistan konsolosluk işlemleri için Özbekistan Ankara Büyükelçiliğine başvuruda bulunmaları öngörülmüştür. 

Özbekistan Büyükelçiliği Nasıl Gidilir?

Özbekistan Ankara Büyükelçiliği, Ankara ilinin Çankaya ilçesinde Sancak Mahallesinde yer alır. Turan Güneş Bulvarı'na çok yakın bir konumda olup; Tiflis Caddesi üzerinde bulunmaktadır.  Çankaya mevkinden geçen Ego 413 numaralı Altınpark – Çankaya otobüsü ile; Ego 408 numaralı Güneşevler- Hasköy- S.Lojmanları-Çankaya otobüsü ile; Ego 188 numaralı Oran Sitesi – Keçiören otobüsü ile Ankara'nın farklı yerlerinden bu bölgeye ulaşılabilmektedir.  Ankara Esenboğa Havaalanı Ankara Çevre Yolu üzerinden Özbekistan Büyükelçiliği'ne uzaklık 55 km normal trafik seyri halinde araç ile ulaşım 50 dakika'dır.  

Özbekistan Vize Dilekçesi (iş yeri dilekçesi)

Özbekistan Ankara Büyükelçiliğine yapılan vize başvurularında ülkeye yapılacak seyahatin amacının ve şartlarının ifade edildiği vize talep dilekçesi ibraz edilmelidir. Özbekistan Konsolosluğuna hitaben, antetli kağıda, İngilizce yazılmış; seyahatin amacı, seyahat tarihleri, seyahatin masraflarının nasıl karşılanacağı ve vize süresinin bitiminde ülkeden ayrılma taahhüdü içeriğinde belirtilmelidir. 

Özbekistan Vize başvurusunda bulunan kişi Çalışan ise; başvuru sahibinin bağlı bulunduğu Kurum/Şirket yetkilisi tarafından, Özbekistan Konsolosluğu’na hitaben  yazılmış, antetli kağıda; - başvuru sahibinin görevi, maaş bilgisi, izinli olduğu seyahat tarihleri, seyahatin kim tarafından finanse edildiği ve görevine tekrar geri döneceği taahhüdünü içeren bir izin dilekçesi, imzalı ve kaşeli olarak hazırlanmalıdır. 

Özbekistan Vize başvurusunda bulunan kişi Şirket Sahibi ise; Özbekistan Konsolosluğu’na hitaben, şirketinin antetli kağıdına, ticari faaliyeti, seyahat planı, amacı ve şirket pozisyonunu anlatan bir dilekçe olmalıdır. 

Özbekistan Vize başvurusunda bulunan kişi Çalışmıyor ise; başvuru sahibine seyahat masrafları için 1. dereceden sponsor olan akrabası tarafından, seyahat planının detaylarını ve seyahatin sponsoru olduğunu açıklayıcı Özbekistan Vize Talep Dilekçesi hazırlanmalıdır. Ayrıca, sponsor kişinin mali ve mesleki durumunu belgeleyen evraklarla birlikte sunulmalıdır. 

Özbekistan Vize Ücreti 

Özbekistan Büyükelçiliği vize harç ücretlendirmesini vize sürelerine (7 günden 1 yıla kadar süreli) ve vize giriş (tek giriş-çift giriş-çok giriş)sayılarına göre belirlemektedir. Özbek vize ücreti, Özbekistan Büyükelçilik tarafından başvuru esnasında belirlenecektir. 

Özbek Ankara Büyükelçiliği Konsolosluk İşlemleri

Özbekistan Büyükelçiliği, Türkiye’de ikamet eden Özbek vatandaşlarının nüfus kaydı, evlilik kaydı, doğum kaydı, pasaport yenileme gibi işlemleri konusunda destek sunmaktadır. Özbekistan Konsolosluğu aynı zamanda Özbekistan dışında ikamet eden ülke vatandaşlarının haklarını korumak ve bu kişilere rehberlik etmek ile yükümlüdür.

Konsololuk Legalize İşlemi 

Özbekistan Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü,  belgelerdeki mevcut imzaların gerçekliğini ve yasallığını belirlemek için tasdik etmektedir.  Özbekistan Konsolosluğu legalize işlemi ile başvuru yapılan belgelerin uluslar arası platformda geçerliliğini onaylar.  

Özbekistan Türkiye Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü Salı ve Perşembe günleri saat: 10:00-13:00 arasında legalize işlemi için belge kabul etmektedir. 

Yasalara aykırı, içeriği itibariyle ülke çıkarlarına zarar verebilecek; yurtdışında kullanılmak üzere belge düzenleme şekli ihlal edilen; kişilerin onurunu ve gururunu zedeleyen bilgi içerikli belgeler Özbekistan Ankara Büyükelçiliği tarafından onaylanamaz.

Apostil işlemleri, Nüfus Kaydı, Evlilik Cüzdanı, İş Stajı, Öğrenim Belgesi, Hesap Numaraları, Rapor (ilmuhaber), konşimento, fatura, sertifikalar ve ticari belgelerin legalize işlemi Özbekistan Büyükelçiliği Konsolosluk Birimi tarafından yapılmaktadır. 

Özbekistan Büyükelçiliği Nerededir?

Duyurular

Legalize Süreci

Legalize etme süreci, Konsolosluk tarafından belgelerde yer alan imzaların gerçekliğini tespit eden ve tasdik eden ve bu belgelerin bulunduğu ü...
2020-11-28 16:50:01

Özbekistan başkonsolosluk çalışma saatleri

Özbekistan İstanbul Başkonsolosluğu haftaiçi hergün 09.00 ile 17.00 saatleri hizmet vermektedir. ...
2020-10-30 12:58:04

Özbekistan Vizesi İçin Konsolosluk Pasaport Kriterleri

Özbekistan Başkonsolosluğu ve Özbekistan Türkiye Konsoloslukları Özbekistan vize işlemlerinde kullanılacak olan pasaportlarda, son 10 yıl ...
2020-10-30 11:13:33

Özbekistan vizesi alacak yeşil pasaport sahiplerinin dikkatine

Özbekistan vizesi alacak olan Yeşil pasaport sahibi TC vatandaşları seyahatleri 90 günü geçmeme koşulu ile Özbekistan vize işlemlerinden m...
2020-10-30 11:11:47
Tüm Duyurular